Kamery do monitoringu – jakie wybrać?

Dom kojarzy się z poczuciem bezpieczeństwa, jednak sam musisz zadbać o to, by rzeczywiście nic nie groziło tobie i twojej rodzinie. Tutaj na pomoc przychodzi system monitoringowy, dzięki któremu w każdej chwili będziesz mógł rzucić okiem na to, co dzieje się na Twojej posesji. Ale jakie wybrać kamery do monitoringu domu?

Rodzaje kamer

Według podstawowego i najbardziej popularnego podziału wyróżniamy kamery do monitoringu kopułkowe i tubowe.
Pierwsze z nich, jak można domyślić się po nazwie, cechują się półokrągła obudową w kształcie kopuły. Stosuje się je głównie wewnątrz budynku, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zamontować je również na zewnątrz, zwłaszcza, że wiele kamer posiada stopień ochrony IP67, dzięki czemu są odporne na warunki atmosferyczne. Kamery kopułkowe możesz zamontować zarówno na suficie, jak i na ścianie. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom i dyskretnemu wyglądowi nie rzucają się w oczy.
Z kolei kamery tubowe są podłużne i bardziej widoczne, a więc świetnie sprawdzą się jako straszak i odgonią potencjalnych złodziei. Z tego samego powodu głównie instaluje się je na zewnątrz budynków. Oczywiście działają w różnych warunkach atmosferycznych, żaden deszcz ani mróz im nie straszny. Kamerę tubową możesz tak wyregulować, by jak najlepiej chwytała teren, który chcesz nadzorować.

Kamery analogowe a kamery IP

Czym różnią się te dwa systemy? Monitoring IP to nic innego, jak monitoring wrocław sieciowy. Choć jest droższym rozwiązaniem niż system oparty na kamerach analogowych, pozwala uzyskać obraz w lepszej jakości. Dodatkowym atutem jest możliwość wykorzystania technologii PoE, dzięki której zarówno dane, jak i zasilanie przesyłane jest za pomocą jednego kabla typu skrętka.
Z kolei największą zaletą monitoringu analogowe jest jego cena – jest znacznie tańszy niż jego sieciowy odpowiednik. Miej jednak na uwadze, że idzie za tym też jakość, a nagrania uzyskane za pomocą kamer analogowych nie będą tak wyraźne, jak w przypadku obrazu z kamer IP. Przejawia się to zwłaszcza w detalach nagrania

Monitoring domu – co jest potrzebne?

Kamery, które rejestrują obraz, to podstawowy element systemu monitoringu, jednak jego sercem jest rejestrator z dyskiem pamięci. Na to urządzenie zapisują się wszystkie nagrania z kamer i są przez nie pamiętane według indywidualnych ustawień i w zależności od pojemności dysku. Rejestrator wybiera się na podstawie ilości kamer, które będą w naszym systemie, i ich rozdzielczości.
A jeśli chcesz mieć podgląd (także na żywo) obrazu ze swoich kamer to musisz podłączyć rejestrator do sieci i w tym pomoże ci router. Dzięki temu w dowolnym czasie, nawet po drugiej stronie globu, będziesz mógł obserwować, co dzieje się na twojej posesji. Co więcej, aplikacja powiadomi cię, gdy wykryje coś podejrzanego.
Z takim system monitoringu nie musisz martwić się o bezpieczeństwo Twoje i Twojej rodziny.