Inteligentny ogród – nowoczesność i wygoda

Już nie tylko domy, ale także ogrody mogą być inteligentne. To co jeszcze kilka lat temu wydawało się być fikcją, dziś jest rzeczywistością dostępną dla każdego z nas. Jakie możliwości zapewniają nam inteligentne ogrody? Jak w praktyce wygląda korzystanie z nich?

Inteligentne ogrody od kuchni, czyli woda dla roślin

Pielęgnacja ogrodu różni się zależnie od tego, jak został on urządzony. Im więcej roślin, tym więcej czasu i pracy należy poświęcić ich pielęgnowaniu. Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest oczywiście właściwe podlewanie roślin. Należy przy tym pilnować pory dni, temperatury, poziomu wilgoci, a w końcu ilości wody, którą wlewamy do ziemi. Ręczne podlewanie roślin powoli przechodzi do lamusa i zostaje zastąpione przez inteligentny ogród, a właściwie inteligentny system nawadniania. Składa się on z systemu czujników mierzących poziom wilgotności gruntu, a także centralki uruchamiającej zraszacze oraz podziemny system nawadniania. 

panel inteligentnego domu knx

Automatyzacja nawadniania ogrodu

Składa się on z systemu czujników mierzących poziom wilgotności gruntu, a także centralki uruchamiającej zraszacze oraz podziemny system nawadniania. Instalacja tego typu może współpracować z czujnikiem pogody, a nawet internetowymi prognozami pogody, które przewidują występowanie deszczu. Zależnie od tego system będzie samodzielnie decydował o tym, czy wymagane jest podlewanie roślin, czy zrobi to deszcz. Inteligentny ogród to przede wszystkim olbrzymia wygoda dla tych, którzy kochają roślin, ale nie mają czasu i sił by ich codziennie doglądać. To co jest im niezbędne do życia – woda, będzie zawsze dozowane we właściwej ilości oraz prawidłowym czasie. Zadba o to inteligentny ogród.

Światło w inteligentnym ogrodzie

Z ogrodów korzystamy nie tylko w ciągu dnia, ale również wieczorami i po zmroku. To idealnie miejsce do urządzania imprez, spotkań rodzinnych itp. Aby nocą bezpiecznie przebywać w ogrodzie, niezbędne jest oświetlenie. Można je podzielić na kilka funkcji – oświetlenie użytkowe, które służy dostatecznemu oświetleniu fragmentów ogrodu, z których najczęściej korzystamy, jak również oświetlenie dekoracyjne. Jego rolą może być podkreślanie pięknego wygląd ogrodu, uwypuklanie detali czy np. delikatne podświetlanie chodników i alejek, by można się nimi bezpiecznie poruszać. Nie chcesz myśleć o codziennym, ręcznym włączaniu i wyłączaniu oświetlenia?

Nie musisz tego robić. Zajmie się tym inteligentny ogród. System czujników zmierzchu samoczynnie będzie włączał i wyłączał poszczególne sektory oświetlenia, dopasowując jasność w ogrodzie do aktualnych warunków pogodowych. Dodatkowo, system czujników ruchu może załączać oświetlenie chodników, alejek i podjazdów, kiedy wykryje zbliżających się ludzi lub pojazdy. Oprócz tego że to bardzo wygodne rozwiązanie, nie można zapomnieć o aspekcie finansowym – inteligentne ogrody z automatycznym sterowaniem oświetleniem pozwalają wydatnie zmniejszyć rachunki za prąd.