Ile kosztuje inteligentny dom?

Ile kosztuje dom inteligentny? Czy jego cena jest dostępna na mój portfel? Takie pytania zadaje sobie wielu inwestorów.. Czy budżet zaplanowany na budowę lub remont domu udźwignie dodatkowy ciężar w postaci wykonania instalacji domu inteligentnego? Z jakiego rzędu wydatkiem należy się liczyć? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziecie w tym artykule.

inteligentny dom cena

Z czego składa się dom inteligentny?

Za prawidłowe działanie całego systemu domu inteligentnego odpowiadają dwie grupy urządzeń. Są to sterowniki manualne, służące do ręcznego obsługiwania wybranych opcji, jak również grupa czujników i sensorów, wykrywających naszą obecność w wybranych pomieszczeniach, wykrywających nasz ruch i zależnie od tego sterujących pozostałymi funkcjami. Posiadają one możliwość automatycznego włączania i wyłączania oświetlenia, podwyższania i obniżania temperatury, a nawet podnoszenia i opuszczania rolet okiennych.

Nowoczesny inteligentny dom – cena ma znaczenie

Czym się kieruje większość inwestorów, którzy planują budowę domu inteligentnego? Przede wszystkim ceną. Ma ona niebywałe znaczenie dla każdego inwestora, który w miarę precyzyjnie zaplanował swoje wydatki. Jeśli interesuje was cena inteligentnego domu w wyposażeniu w najbardziej przydatne opcje, prezentujemy poniżej zestawienie.

  • Sterowanie oświetleniem – 9 000 PLN
  • Sterowanie roletami i bramą – 9 000 PLN
  • Sterowanie ogrzewaniem – 6 000 PLN
  • Sterowanie klimatyzacją – 1 500 PLN
  • Sensory i czujniki ruchu –  25 000 PLN
  • Elementy instalacji – 15 000 PLN
  • Materiały eksploatacyjne –  500 PLN

RAZEM:  70 500 PLN

cena systemu smart home

Wyżej wymieniona cena za inteligentny dom Wrocław jest czysto orientacyjna i zależna od indywidualnych potrzeb. Im mniejszy jest dom inteligentny, tym wykonanie całej instalacji będzie tańsze. Wynika to z mniejszej liczby elementów wymagających kupna, jak i szybszego wykonania całej instalacji. Analogicznie, im większy jest inteligentny dom, cena jego realizacji będzie wyższa.

Warto również podpowiedzieć, że nie zawsze opłaca się oszczędzać na elementach instalacji domu inteligentnego. Pomimo że zakup tańszych, alternatywnych produktów może być kuszący, na taką inwestycję należy spojrzeć perspektywicznie. Kupno i montaż tańszych zamienników wątpliwej jakości, może przynieść krótkotrwałą i iluzoryczną oszczędność. Jeśli po kilku miesiącach taki zabudowany element ulegnie uszkodzeniu, koszt jego demontażu, kupna nowego elementu i ponownego montażu może kilkukrotnie przewyższyć początkowy wydatek. Dlatego nasza rada brzmi tak. Jeśli cena inteligentnego domu ma dla Państwa znaczenie, a budżet jest ograniczony, warto rozbudowywać instalację etapami, na dobrej jakości częściach. Daje to pewność że każdy element będzie współpracować z pozostałymi, a ich wysoka jakość nie będzie powodować żadnych przykrych niespodzianek.